Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Bottle |
| Packaging Type | Packet |
| Size | 150 X 75 mm (W x L) |
| Pattern | Printed |
| Self Adhesive | Yes |
| Brand | Laser Dot |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Black, Green, Etc. |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Packaging Type | Sheet |
| Usage/Application | Beverage Bottles |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Size | 150 x 75 mm (W x L) |
| Material | PVC |
| Brand | Laser Dot |
| Type | Adhesive Sticker |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Paper |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Can Be Used For Beer Bottles |
| Brand | Laser Dot |
| Shape | Rectangular |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | Paper |
| Usage/Application | For Liquor Bottles |
| Brand | Laser Dot |
| Packaging Type | Packet |
| Pattern | Printed |
| Thickness | 0.10 mm |
A liquor label is a critical component of branding and regulatory compliance for alcoholic beverages. It not only provides key information about the product but also serves as a tool for marketing and distinguishing a brand in the competitive liquor market. The design and content of a liquor label are carefully crafted to appeal to the target audience while adhering to legal requirements.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Packaging Type | Sheet |
| Printing Type | Digital |
| Design/Pattern | Printed |
| Material | Paper |
| Brand | Laser Dot |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 0.10 mm |
| Type | Decorative Sticker |
| Color | Black, Red, Etc. |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | Paper |
| Roll Length | 10 m |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Color | Blue, Red, Etc. |
| Size | 3.5 X 200 mm (W x L) |
| Usage/Application | Wine Bottles |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Laser Dot |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | PVC |
| Color | Green, Black, Etc. |
| Packaging Type | Sheet |
| Size | 150 x 75 mm (W x L) |
| Usage/Application | Bottled Beverage |
| Brand | Laser Dot |
| Type | Adhesive Sticker |
Handmade No
Customized Yes
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | Paper |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Beer Bottles |
| Customized | Yes |
| Thickness | 3 mm |
| Brand | Laser Dot |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | Chromo Paper |
| Color | White |
| Brand | Laser Dot |
| Size | 140 x 70 mm (L x W) |
| Usage/Application | Glass Bottle |
| Packaging Type | Roll |
| Paper GSM | 80 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Material | Paper |
| Usage/Application | Bottled Beverage |
| Packaging Type | Packet |
| Design | Printed |
| Size | 150 x 75 mm (L x W) |
| Brand | Laser Dot |
| Type | Adhesive Sticker |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Size | 53.5 mm X 200 m (W x L) |
| Usage/Application | Wine Bottle |
| Material | Paper |
| Packaging Type | Roll |
| Surface Finishing | Matt |
| Pattern | Printed |
| Color | White, Golden |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Size | 53.5 mm X 200 m (W x L) |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Wine Bottles |
| Color | Blue, Red, Etc. |
| Material | Paper |
| Brand | Laser Dot |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Size | 13 x 13 inch |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Wine Bottle |
| Material | Paper |
| Brand | Laser Dot |